Άλλη μια πρωτοποριακή επέμβαση στο Metropolitan

Άλλη μια πρωτοποριακή επέμβαση διενεργήθηκε στο Metropolitan Hospital από τον Θωρακοχειρουργό κύριο Ε. Γεωργιαννάκη.

17799175_1095201967251147_6494447393457425649_n.jpg

Στις 14.3.2017 διενεργήθηκε στο Metropolitan Hospital από τον Θωρακοχειρουργό κύριο Ε. Γεωργιαννάκη, πρωτοποριακή επέμβαση Θωρακοσκοπικής (V.A.T.S.) Λοβεκτομής πνεύμονα για καρκινικό όγκο αριστερού άνω πνευμονικού λοβού.
Η εγχείρηση διήρκεσε δύο ώρες και στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία και διενεργήθηκε με δύο πύλες εισόδου των 3 και 2 εκατοστών αντίστοιχα. (Biportal V.A.T.S. Lobectomy)
Η εγχείρηση είναι άκρως πρωτοποριακή και δίνει τη δυνατότητα στους ασθενείς στην Ελλάδα να χειρουργηθούν στον πνεύμονα με ελάχιστα επεμβατικές τεχνικές, χωρίς μεγάλες τομές.
Η τεχνική ευνοεί την πολύ γρήγορη και ποιοτικότερη ανάρρωση, μειώνει στο ελάχιστο το μετεγχειρητικό πόνο και ελαχιστοποιεί τον κίνδυνο τον μετεγχειρητικών επιπλοκών. Η ασθενής, το ίδιο βράδυ της εγχείρησης, ήταν σε θέση να καθίσει σε κάθισμα και την επόμενη το πρωί κινητοποιήθηκε πλήρως. Τρεις μέρες αργότερα έλαβε εξιτήριο σε άριστη κατάσταση.